תפריט

האם נפגע בתאונת אופניים חשמליים זכאי לפיצוי?

תמונת נושא עבור: האם נפגע בתאונת אופניים חשמליים זכאי לפיצוי?

במידה והגעתם לדף זה רוב הסיכויים שהייתם מעורבים בתאונת דרכים הכללה אופניים חשמליים. להלן המדריך המלא שיכול להציל את חייכם ואת כיסכם.

אופניים חשמליים הם פתרון זול, יעיל ופרקטי להתנייד במרחב העירוני, אך בשנים האחרונות אנו עדים לתאונות רבות בהן מעורבים אופנים חשמליים. על פי הניתוח של עמותת אור ירוק בחמש השנים האחרונות אושפזו בבתי החולים 2,101 בני אדם לאחר שהיו מעורבים בתאונת אופניים חשמליים או קורקינט ממונע.

ישנם אינספור סיפורים של תאונות בהם מעורבים אופניים חשמליים עקב סיבות רבות ובניהם נהיגה רשלנית, תשתיות כביש / מדרכה רעועות, מכאן נולד הצורך בביטוח אופניים חשמליים. אמנם אופניים חשמליים אינם נחשבים ככלי רכב, ולכן אינם מחויבים בביטוח חובה, אך כאשר רוכב אופניים פוגע בהולך רגל ופוצע אותו, הרוכב מחזיק באחריות החוקית לפצות את הנפגע עבור הנזק שגרם לו, לדוגמה, אם גרם לו לנכות בעקבות התאונה – רוכב האופניים יחויב לפצות את הנפגע בסכומים של עד מאות אלפי שקלים.

אופניים

נפגעתי מאופניים חשמליים – האם אני יכול לתבוע?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים אינו חל על אופניים חשמליים והם אינם מוגדרים כרכב מנועי. כמו כן, אין חובה לבטח אופניים חשמליים. מאחר ורוכב האופניים אינו מבוטח בביטוח צד ג’ בדרך כלל, הוא יידרש לשלם סכום גבוה במידה ויפגע בהולך רגל, סכום אשר במקרים רבים, לא עומד לרשותו.

בבית משפט השלום בכפר סבא, הכיר השופט  אלדד נבו  תיק ת.א. 16 – 07 – 43305 באופניים חשמליים ככלי רכב  מנועי והבהיר כי:

“במצב הקיים כיום, בו רוכבי האופניים החשמליים עושים שימוש בדרכי תחבורה, מבלי להכיר ולציית לחוקי התעבורה הבסיסיים וללא כל מיומנות בסיסית לנהיגה בדרך ציבורית הם מהווים מפגע תעבורתי, המסכן את יתר ציבור המשתמשים בדרכים, את הולכי הרגל וגם את עצמם”

מכך, שלדעתו לאופניים חשמליים יש חובת פיצוי תחת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

בפסיקה אחרת של ביהמ”ש מפיו של כבוד השופט מריו קליין ת.א  23489-01-13 נקבע כי אופניים חשמליים אינן מהווים רכב מנועי כהגדרתו בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ונכון ליום זה אין פסיקה אחידה בנושא.

לפיכך טרם הגשת תביעה חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה לתאונות דרכים. להשארת פרטים לייעוץ משפטי בחינם לחצו כאן.

תאונה עם אופניים חשמליים בזמן העבודה או בדרך לעבודה

 במקרה של תאונת דרכים עם אופניים חשמליים בדרך, במהלך או בחזרה מהעבודה, עומדת בפני הנפגע אפשרות להגיש תביעה לתשלום פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי ודרישה להכרה בתאונה כתאונת עבודה.

אם ביטוח לאומי הכיר באירוע כתאונת עבודה, הנפגע יהיה זכאי לפיצויים בגין 91 ימי המחלה הראשונים, ואף ייתכן כי יהיה זכאי גם לקבלת כספים נוספים מביטוח לאומי וכן מחברות הביטוח השונות בהתאם לחומרת הנזק.

תאונה בין רוכב אופניים חשמליים ובין רכב

במידה ורוכב אופניים חשמליים נפגע בהתנגשות עם רכב, או מדלת רכב חונה שנפתחה – זוהי תאונת דרכים לכל דבר ועניין. רוכב האופניים נחשב למעשה כהולך רגל לעניין התביעה, והוא יכול לתבוע את חברת הביטוח של הנהג ברכב. במידה ורוכב האופניים נהג לא כדין ופגע ברכוש או בנהג הרכב – נהג הרכב יכול לתבוע את רוכב האופניים.

תאונה בין הולך רגל ורוכב אופניים חשמליים

במקרה בו הולך רגל נפגע מאופניים חשמליים, התביעה היא אישית כנגד רוכב האופניים בגין רשלנותו, ובמידה ורוכב האופניים מבוטח התביעה תהיה כנגד הביטוח בהנחה שהביטוח אכן מכסה את סוג המקרה. במידה והרוכב לא מבוטח הנפגע רשאי לתבוע את האשם בתאונה ולקבל פיצויים בגין כאב וסבל, הוצאות רפואיות, הפסדי שכר ועוד. חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה לתאונות דרכים – כי לא כל פציעה או נזק שווה את הטרחה בתביעה.

תאונה עצמית של רוכב אופניים חשמליים

במידה ורוכב אופניים חשמליים נפגע בתאונה כתוצאה ממפגע בכביש או בדרך, הוא יכול לתבוע את הרשות המקומית בשל הנזק שנגרם לו.

במידה ויוכח כי הפגיעה נגרמה עקב פגם בייצור האופניים, ניתן לתבוע את היצרן, או את החנות שמכרה את האופניים במידה ויוכח פגם כלשהו.

תאונת פגע וברח

תאונה עם כלי רכב –  בתאונת אופניים חשמליים עם כלי רכב, ונהג הרכב ברח, ניתן לתבוע ולקבל פיצויים מ”קרנית” בשל הנזקים.

תאונה עם הולך רגל – כאשר מדובר בתאונה בין הולך רגל ורוכב אופניים חשמליים, אשר בה הרוכב ברח. מקרה זה נחשב למקרה יותר בעייתי, מכיוון שהוא אינו מוגדר כלל כתאונת דרכים. מומלץ ורצוי במקרים כאלו להיוועץ בעורך דין שיערוך בדיקה כיצד והאם ניתן לקבל פיצויים.

תאונת אופניים חשמליים בה מעורבים ילדים

תלמידים הלומדים במוסד חינוכי מוכר מבוטחים בביטוח תאונות אישיות, בעל כיסוי ביטוחי 24 שעות ביממה בארץ ובחו”ל. לכן, במידה ומעורבים ילדים בתאונה, כדאי לבדוק אם ניתן לתבוע את הביטוח ולקבל פיצויים בגין הנזקים.  בנוסף יש אפשרות לבדוק תביעה נזיקית כנגד הנהג.

עם מי ניתן להתייעץ במקרה של תאונה עם אופניים חשמליים?

בכל מקרה של תאונה עם אופניים חשמליים, מומלץ ורצוי להתייעץ עם עורך דין לנזקי גוף המתמחה בתאונות דרכים, במיוחד בשל המורכבות והבעייתיות של האופניים החשמליים מבחינת החוק, על מנת למצות את הזכויות ולבדוק אפשרות לקבלת פיצויים מומלץ לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין מומחה לתאונות דרכים. לייעוץ משפטי בחינם לחצו כאן.

למדריך המלא לנפגעי תאונות דרכים לחצו כאן.

תגיות: אופניים

עורך דין גיא רינטוביץ׳

מנהל פורטל "פיצוי בדרכים"

אני, עו"ד גיא רינטוביץ', מנהל פורטל "פיצוי בדרכים", כאן בשבילכם כדי לענות על כל שאלה ולעזור לכל נפגע תאונת דרכים למצות את זכויותיו מול חברות הביטוח, ביטוח לאומי והרשויות השונות.

מלבד העזרה שאני מעניק בפורטל "פיצוי בדרכים", אני שותף בכיר במשרד מרקמן את טומשין, שהנו אחד ממשרדי הנזיקין הגדולים והמוכרים בארץ, בו אני מנהל את מחלקת נפגעי תאונות הדרכים.

לאורך השנים, ייצגתי וטיפלתי באלפי נפגעים עד לקבלת הפיצוי המקסימלי עבורם, ואשמח לחלוק את הידע ולעזור גם לכם.

כדי להתייעץ ישירות איתי ישירות צלצלו 054-3696959

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עברת תאונת דרכים?

השאר פרטים ועו"ד יצור עמך קשר בקדם